• Licencje oprogramowania

OFERTA

Licencje oprogramowania

 

Aby używać legalnie potrzebnego w firmie oprogramowania, niezbędne są do tego przypisane mu licencje. Co warto o nich wiedzieć?

Licencje dostępowe

Licencja dostępowa CAL jest dokumentem pozwalającym danemu komputerowi na łączenie się z serwerem Windows. Może zostać przypisana do danego użytkownika lub urządzenia w zależności od potrzeb. Pozwala ona uzyskać dostęp do właściwej wersji oprogramowania serwerowego.  Równocześnie warto pamiętać, iż istnieje możliwość wykupienia pozwolenia na użytkownika lub urządzenie. W pierwszym przypadku jedna osoba ma dostęp do wielu komputerów mających połączenie z serwerem. W drugim – wielu użytkowników może korzystać z jednego, posiadającego licencję, urządzenia.  Warto podkreślić, że opisywane uprawnienia działają w przypadku serwerów licencjonowanych, czyli Windows Server.

Ile licencji CAL należy kupić?

W obliczu tego, co zostało opisane powyżej – powstaje pytanie o to, ile dokumentów dostępowych należy wykupić. Warto podkreślić to jeszcze raz. Liczba licencji powinna być równa liczbie użytkowników lub urządzeń mających dostęp do serwera. Jeśli firma dysponuje jednym serwerem i zespołem pracowniczym składającym się z 30 osób – lepiej kupić 30 licencji (po jednej dla jednego użytkownika). Zaletą tego rozwiązania jest to, że każdy może mieć dostęp do serwera z dowolnie wybranego urządzenia (to ważne w przypadku trybu pracy home office). To rozwiązanie nie zawsze jest jednak przydatne. W przypadku, gdy łączność z serwerem jest niezbędna tylko w siedzibie firmy – w tym przypadku lepiej sprawdzi się CAL przypisany do danej stacji roboczej czy laptopa. Na danym komputerze generuje się odpowiednią ilość licencji CAL i załatwione. To rozwiązanie bezpieczne i opłacalne finansowo.

Więcej niż jeden serwer i środowisko hybrydowe

Co zrobić w przypadku większej ilości serwerów? W momencie, gdy pracują one w tym samym środowisku Active Directory, zakup kolejnej licencji CAL nie jest konieczny.  Podobnie jest w przypadku pracy w chmurze.

Microsoft Windows a CAL

Najpopularniejszy system operacyjny dostępny jest w formie klasycznej i serwerowej. W przypadku tej drugiej użytkownik ma dostęp do funkcji wirtualizacji oraz innych, mających pozytywny wpływ na płynność działania infrastruktury serwerowej, zwiększając jej niezawodność. W zależności od wyboru pakietu Windows Server uzyskuje się, zależną od potrzeb, zróżnicowaną liczbę licencji dostępowych.

Licencje dotyczą różnych rodzajów oprogramowania

Nie jest niczym zaskakującym, że legalne korzystanie z danego oprogramowania możliwe jest tylko dla właściciela odpowiedniej licencji. Dotyczy to nie tylko Windows Server, ale także oprogramowania graficznego takiego jak Corel czy Adobe. Warto zapoznać się ze szczegółami tego zagadnienia, żeby użytkownicy programów robili to zgodnie z obowiązującym prawem.

Jak widać, licencje służące korzystaniu z różnych rodzajów oprogramowania są dość złożonym zagadnieniem. Przed ich wykupem warto zasięgnąć rady w tym zakresie. Służymy pomocą – masz pytania? Zapraszamy do kontaktu.

 
 
NEIZAWODNI W SWOIM FACHU

Skutecznie zaopiekujemysię IT w Twojej firmie

Cenisz sobie fachową obsługę? Dobrze Trafiłeś! Dzięki
naszej wiedzy i doświadczeniu zyskujesz pewność, że
Twoje oprogramowanie i sprzęt są w dobrych rękach.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NAS
Profesjonalna obsługa informatyczna dla firm

Profesjonalna obsługa informatyczna dla firm

Profesjonalnaobsługa informatyczna Każdy z nas wie, że obsługa informatyczna to jedna z podstawowych funkcji w prosperującej firmie. Dzięki informatykom wszystko wydaje się proste i łatwe. Nasza firma świadczy usługi informatyczne dla przedsiębiorstw i dołożymy wszelkich starań, aby przeprowadzić was przez świat IT. Sprawne funkcjonowanie IT w firmie Obsługa informatyczna z naszą firmą daje gwarancję sprawnego [...]
Czytaj więcej
Obsługa Informatyczna Przychodni w Programach KAMSOFT SOMED i MMEDICA

Obsługa Informatyczna Przychodni w Programach KAMSOFT SOMED i MMEDICA

W dzisiejszych czasach informatyzacja przychodni medycznych stała się nieodłącznym elementem zapewnienia sprawnego funkcjonowania oraz wysokiej jakości usług medycznych. W artykule tym przyjrzymy się obsłudze informatycznej przychodni za pomocą popularnych programów takich jak KAMSOFT SOMED i MMEDICA. Obsługa Informatyczna Przychodni: 🌐 Źródła

Czytaj więcej
Outsourcing IT – co możemy o nim powiedzieć?

Outsourcing IT – co możemy o nim powiedzieć?

Outsourcing ITCo możemy o nim powiedzieć? W naszej ofercie znajdziecie między innymi taką usługę jak outsourcing IT. Samo słowo outsourcing to skrót angielskiego wyrażenia outside – resource – using, czyli strategia biznesowa oparta na zatrudnieniu obsługi zewnętrznej, a w naszym przypadku to obsługa informatyczna zewnętrznej firmy jaką jest MSG IT Technology. Zakres usług w outsourcingu [...]
Czytaj więcej

MSG IT to zespół ekspertów, którzy znają się na swojej pracy. Potrzebujesz wsparcia informatycznego i niezawodności? Dobrze trafiłeś. Skontaktuj się z nami
i opisz, czego potrzebujesz. Znajdziemy rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb i oczekiwań.

SZUKASZ ROZWIĄZANIA PROBLEMU?
KONTAKT@MSGIT.PL
ul. Składowa 2, 41-902 Bytom
SIEDZIBA FIRMY
+48 535 622 199
SUPPORT