OFERTA

DLP

 

Utrata danych to poważny problem, który może okazać się bardzo kosztowny. Żeby mu zapobiec, warto stosować rozwiązania DLP. Co to takiego i dlaczego warto je poznać?

dlp 01

Czym jest DLP?

System DLP, czyli Data Loss Prevention chroni, jak wskazuje jego nazwa, przez utratą danych. Zapobiega wyciekom spowodowanym zarówno błędami użytkowników systemu, jak i celowym działaniem hakerów.

Co można chronić?

Omawiane rozwiązanie jest uniwersalne, gdyż może zostać użyte do zapewnienia bezpieczeństwa danych biznesowych (raporty finansowe, strategie rozwojowe), jak i osobowych, co jest dziś szczególnie istotne z uwagi na obowiązujące przepisy dotyczące RODO. Możemy zatem ochronić informacje na temat pracowników czy kontrahentów – niezależnie od branży, w której działamy.

Jak dochodzi do wycieku danych?

Problem jest poważny i niesie ze sobą daleko idące konsekwencje. Co może doprowadzić do niekontrolowanej utraty przechowywanych treści? Jednym z największych zagrożeń są przenośne nośniki pamięci takie jak zewnętrzne dyski twarde czy pendrive’y. Nie zaszyfrowane i pozbawione odpowiednich zabezpieczeń mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, o którego istnieniu użytkownik może nie mieć pojęcia. Chwila nieuwagi może być katastrofalna w skutkach. Ten sam scenariusz może ziścić się w przypadku płyt CD/DVD. Trudności może sprawiać także źle zabezpieczona i niezbędna dziś poczta elektroniczna. Pobranie choć jednego pliku niewiadomego pochodzenia może skutecznie zainfekować komputer i otworzyć hakerom drogę do kluczowych, firmowych danych. Podobnie jest w przypadku informacji odbieranych poprzez komunikatory internetowe.

dlp 02

System ostrzega przed zagrożeniem

Głównym zadaniem systemu DLP jest rozpoznawanie krytycznych, czyli najważniejszych dla instytucji dokumentów. Ważne jest również, by monitorował on działania użytkowników – w tym zainicjowane przez nich próby potencjalnej kradzieży. W przypadku wykrycia niepożądanych operacji – powinien skutecznie zablokować danego użytkownika lub przerwać jego działalność.

Zagrożeniem jest nie tylko wynoszenie informacji

Ochrona bezpieczeństwa IT polega nie tylko na blokowaniu potencjalnie niebezpiecznych sytuacji oraz wykrywaniu ich sprawców. Aby dawała maksymalnie wydajne efekty, blokowane powinny być też niektóre działania na komputerach służbowych, w tym drukowanie dokumentów czy robienie zrzutów ekranu, czyli tzw. screenshotów.

bezpieczenstwo sieci it spam

Jak działa system Data Loss Prevention?

Omawiane oprogramowanie może działać na kilka różnych sposobów. Dostępne dziś na rynku może:

01

informować użytkownika o tym, że jego aktywność jest niezgodna z przyjętą w firmie polityką bezpieczeństwa,

02

blokować osobę naruszającą bezpieczeństwo IT danej instytucji,

03

zatrzymywać transmisję danych.

Pierwszy sposób znajduje rozwiązanie szczególnie w przypadku osób nieświadomych swojego nieodpowiedniego działania. W ich przypadku samo ostrzeżenie powinno zapobiec dalszym, niepożądanym krokom. Drugi jest znacznie bardziej radykalny, ale także skuteczniejszy, podobnie zresztą jak trzecia z opisywanych alternatyw.

Postaw na uniwersalne rozwiązania

Skuteczny system DLP powinien monitorować różne, potencjalnie niebezpieczne nośniki danych – w tym dyski USB. Jak zostało wspomniane wcześniej, takie urządzenia są nad wyraz często używane do kradzieży informacji. Warto jednak, by jako zagrożenia rozpatrywane były także telefony komórkowe, myszy (lub klawiatury) komputerowe, aparaty fotograficzne czy modemy. Istotne jest, by wybierany program dbający o bezpieczeństwo informował o zagrożeniach w czasie rzeczywistym. To konieczne, aby osoba odpowiedzialna za ochronę danych mogła odpowiednio szybko zareagować. Dobrze zwrócić uwagę także na opcję raportowania. Ta przyda się do wdrażania dalszych kroków sprzyjających wzrostowi bezpieczeństwa informatycznego.

Chcesz dowiedzieć się więcej o dostępnych rozwiązaniach z zakresu DLP. Zapraszamy do kontaktu. Zapoznamy Cię ze szczegółami.

szyfrowanie danych 01
 
Sophos
Symantec
Cososys
Forcepoint
Safetica
 
NEIZAWODNI W SWOIM FACHU

Skutecznie zaopiekujemysię IT w Twojej firmie

Cenisz sobie fachową obsługę? Dobrze Trafiłeś! Dzięki
naszej wiedzy i doświadczeniu zyskujesz pewność, że
Twoje oprogramowanie i sprzęt są w dobrych rękach.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NAS
Profesjonalna obsługa informatyczna dla firm

Profesjonalna obsługa informatyczna dla firm

Profesjonalnaobsługa informatyczna Każdy z nas wie, że obsługa informatyczna to jedna z podstawowych funkcji w prosperującej firmie. Dzięki informatykom wszystko wydaje się proste i łatwe. Nasza firma świadczy usługi informatyczne dla przedsiębiorstw i dołożymy wszelkich starań, aby przeprowadzić was przez świat IT. Sprawne funkcjonowanie IT w firmie Obsługa informatyczna z naszą firmą daje gwarancję sprawnego [...]
Czytaj więcej
Obsługa Informatyczna Przychodni w Programach KAMSOFT SOMED i MMEDICA

Obsługa Informatyczna Przychodni w Programach KAMSOFT SOMED i MMEDICA

W dzisiejszych czasach informatyzacja przychodni medycznych stała się nieodłącznym elementem zapewnienia sprawnego funkcjonowania oraz wysokiej jakości usług medycznych. W artykule tym przyjrzymy się obsłudze informatycznej przychodni za pomocą popularnych programów takich jak KAMSOFT SOMED i MMEDICA. Obsługa Informatyczna Przychodni: 🌐 Źródła

Czytaj więcej
Outsourcing IT – co możemy o nim powiedzieć?

Outsourcing IT – co możemy o nim powiedzieć?

Outsourcing ITCo możemy o nim powiedzieć? W naszej ofercie znajdziecie między innymi taką usługę jak outsourcing IT. Samo słowo outsourcing to skrót angielskiego wyrażenia outside – resource – using, czyli strategia biznesowa oparta na zatrudnieniu obsługi zewnętrznej, a w naszym przypadku to obsługa informatyczna zewnętrznej firmy jaką jest MSG IT Technology. Zakres usług w outsourcingu [...]
Czytaj więcej

MSG IT to zespół ekspertów, którzy znają się na swojej pracy. Potrzebujesz wsparcia informatycznego i niezawodności? Dobrze trafiłeś. Skontaktuj się z nami
i opisz, czego potrzebujesz. Znajdziemy rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb i oczekiwań.

SZUKASZ ROZWIĄZANIA PROBLEMU?
KONTAKT@MSGIT.PL
ul. Składowa 2, 41-902 Bytom
SIEDZIBA FIRMY
+48 535 622 199
SUPPORT