MDM, czyli Mobile Device Management to oprogramowanie służące zarządzaniu urządzeniami mobilnymi używanymi w firmie. Pozwala je monitorować i zarządzać w ramach wewnętrznej sieci firmy, dbając o jej politykę bezpieczeństwa. Może znajdować się zarówno na serwerze, jak i w chmurze, gdzie ma postać SaaS, czyli Software-as-a-Service.
MDM
Pracownicy wykonują szereg powierzonych sobie zadań przy użyciu smartfonów i tabletów. Korzystają przy tym z ważnych dla firmy danych. Żeby odpowiednio je zabezpieczyć, warto skorzystać z rozwiązań typu MDM.
MDM – definicja pojęcia
Czemu służą rozwiązania MDM?
Większość aplikacji dostępnych na rynku pozwala automatycznie wykrywać nowe urządzenia w sieci, zdalnie zarządzać dostępnymi programami i niezbędnymi aktualizacjami. Ich dodatkową funkcją jest także lokalizowanie komputerów, a także monitorowania potencjalnych zagrożeń dla polityki bezpieczeństwa. Dotyczy to także poczty elektronicznej oraz zgodności podejmowanych kroków ze standardami przyjętymi w zakresie ochrony danych osobowych (RODO). Jedno, kompleksowe rozwiązanie stanowi zatem odpowiedź na różne potrzeby przedsiębiorstwa. Na co zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania? Wybierając najlepsze dla siebie rozwiązanie służące ochronie urządzeń mobilnych, dobrze zastanowić się na kilkoma kluczowymi zagadnieniami.
MDM na serwerze czy w chmurze?
W pierwszym przypadku trzeba przygotować się na znacznie wyższe koszty związane z wdrożeniem i późniejszą konfiguracją. Znawcy tematu polecają z tego względu aplikację w chmurze. Pozwala na zarządzanie urządzeniami z dowolnej lokalizacji, a zadania związane ze skonfigurowaniem, zabezpieczeniami i aktualizacją oprogramowania należą w tym przypadku do dostawcy usług, uwalniając od tego obowiązku ich użytkownika.
Różne systemy operacyjne
Poszczególne urządzenia działające w sieci mogą bazować na oprogramowaniu różnych producentów. Warto mieć to na uwadze, kiedy konieczne stanie się połączenie ich w sprawnie działającą całość.
Możliwość ekspansji
Każda instytucja dąży do rozwoju, co z kolei wiąże się z rozbudową sieci współpracujących ze sobą urządzeń. Ważne jest, by proces ten przebiegał sprawnie bez względu na stopień rozbudowania dostępnej infrastruktury. Warto zatem przekonać się, jaka liczba użytkowników może korzystać z proponowanego oprogramowania bez uszczerbku dla sprawności i szybkości działania.
Bezpieczeństwo danych.
To jeden z najważniejszych czynników, którymi warto kierować się podczas wyboru najkorzystniejszego systemu MDM. Warto zatem gruntownie przeanalizować poziom oferowanych przez niego zabezpieczeń. W pierwszej kolejności istotna jest możliwość zablokowania lub ograniczenia dostępu użytkownikom naruszającym politykę bezpieczeństwa firmy. Po drugie warto zwrócić uwagę na automatyczne blokowanie w sytuacjach kryzysowych, kiedy dochodzi do ataku przy użyciu złośliwego oprogramowania lub próby nieautoryzowanego logowania. Po trzecie ważne jest, by pamięć dostępnych urządzeń była automatycznie czyszczona w sytuacji kryzysowej.
Wybierając najlepsze dla siebie rozwiązanie MDM, należy wziąć pod uwagę wiele różnych zmiennych. Chętnie doradzimy i pomożemy w wyborze najodpowiedniejszego oprogramowania dla Twojej firmy.