Świat biznesu opiera się dziś w dużej mierze na wymianie informacji poprzez sieć komputerową. Dotyczy to zarówno działań wewnątrz firmy, jak i poza nią. Tworzenie baz danych, niezbędnej dokumentacji, korespondencji – to wszystko wymaga wzmożonej troski, szczególnie dziś, gdy ilość ataków hakerskich drastycznie wzrosła. Wystarczy chwila nieuwagi, aby niepowołane osoby uzyskały dostęp do strategicznych zasobów danej jednostki. Jak zadbać o bezpieczeństwo sieci IT?
Bezpieczeństwo sieci IT
Dane firm i osób prywatnych muszą być należycie chronione. Nie dziwi zatem, że bezpieczeństwo sieci IT jest szczególnie istotnym dziś zagadnieniem.
Bezpieczeństwo sieci IT – dlaczego jest ważne?
Zabezpiecz wszystkie urządzenia
Coraz częściej do codziennej pracy używamy nie tylko komputerów, ale także urządzeń mobilnych. Im więcej nośników mamy do dyspozycji, tym bardziej musimy zatroszczyć się o właściwą ich ochronę, a to z kolei wymaga sprawdzonych, skutecznych rozwiązań:
Szyfrowanie danych
Należy zadbać o szyfrowanie danych, które zabezpieczą do nich dostęp. Musi być ono odpowiednio mocne zarówno na poziomie urządzeń, jak i dedykowanych aplikacji. Protokoły WPA2 i WPA3 stanowią odpowiednią zaporę i z pewnością warto je rozważyć.
Ochrona przed wirusami
Ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem dotyczy nie tylko komputerów służbowych, ale także telefonów komórkowych i tabletów. Powinna być przy tym odpowiednio testowana i aktualizowana, by sprostać coraz nowszym zagrożeniom. Program antywirusowy sprawdzonego producenta to jedno z najprostszych, a także najskuteczniejszych rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę.
Zarządzanie dostępami
Zarządzanie dostępami jest niemal tak samo istotne, jak dwa poprzednio wymienione punkty. Każdy z użytkowników powinien zostać odpowiednio przyporządkowany do stosownej dla siebie grupy – w zależności od posiadanych uprawnień. Dodatkowo istotne jest, aby tylko wybrani przedstawiciele jednostki mieli możliwość korzystania, szczególnie z tych najbardziej wrażliwych, danych. To najprostsza droga do uniknięcia nadużyć mogących zagrozić bezpieczeństwu informatycznemu.
Uwierzytelnianie
Uwierzytelnianie to podstawa. Każde urządzenie i punkt dostępowy powinny być autoryzowane. To sposób na zabezpieczenie się przeciwko atakom phishingowym, które mogą skutkować utratą danych dostępowych, loginów, czy haseł. Dodatkowo uprawnienia powinny być bardzo sprawnie zarządzane.
Monitoring sieci
Sieć firmowa musi być widoczna i przejrzysta. Oznacza to, ze koniecznością jest jej kontrolowanie. Administrator powinien odnotowywać każde połączenie, które może skutkować realnym zagrożeniem dla zasobów IT. Musi mieć też wiedzę na temat przypisania danego urządzenia do jego użytkownika, by szybko identyfikować sytuacje potencjalnie niebezpieczne, aby im w porę zapobiec.
Ochrona przed atakami
Ostatnim z zagrożeń jest atak typu DdoS. Prowadzony z wielu komputerów jednocześnie prowadzi do zajęcia zasobów atakowanej jednostki, co z kolei prowadzi do zawieszenia systemu operacyjnego lub przerwy w pracy, co prowadzi do realnych strat zaatakowanej instytucji. Hakerzy najczęściej przy takiej formie ataku żądają okupu, który ma prowadzić do zaprzestania wrogich działań. Z sytuacjami tymi spotykają się zarówno firmy brokerskie, jak i serwisy aukcyjne czy nawet jednostki samorządu terytorialnego.