Oprogramowanie antywirusowe zostało stworzone, by odnajdywać, usuwać lub unieszkodliwiać niebezpieczne aplikacje. Służy nie tylko ochronie przed wirusami, ale także także zagrożeniom typu malware (polegającym na uzyskiwaniu dostępu do urządzenia bez wiedzy użytkownika) czy ramsonware (blokującym dostęp do urządzenia i żądającym okupu za odblokowanie). Co to oznacza? Im bardziej rozbudowana jest ochrona, tym lepiej. Warto również zaufać tym producentom, którzy błyskawicznie reagują na nowe zagrożenia.
Antywirusy
Antywirusy są podstawowym narzędziem chroniącym komputer przed zagrożeniami ze strony szkodliwego oprogramowania. Dlaczego warto z nich korzystać?
Antywirusy i ich zadania
Antywirusy chronią system operacyjny, pliki oraz prywatność użytkownika. Mogą służyć zarówno ochronie komputerów, jak i urządzeń mobilnych. Ważne jest przede wszystkim to, by na bieżąco aktualizować dostępne sobie oprogramowanie, bo hakerzy nieustannie tworzą nowe, coraz skuteczniejsze kody, których działaniu trzeba skutecznie zapobiegać.
Antywirusy – czym różnią się między sobą?
Wybierając oprogramowanie, warto zwrócić uwagę na to, jakie rozwiązania proponuje. Chodzi o to, by nie tylko wykrywało zagrożenie, ale także potrafiło radzić sobie z nim na kilka różnych sposobów (usunięcie szkodliwych plików, kwarantanna). Tak samo ważne jest, by poczynione przez wirusa szkody były jak najmniej dotkliwe, a pozostałości po nim – odpowiednio usunięte. Co jeszcze powinno zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru? Ochrona przed phishingiem, czyli jednym z najpopularniejszych dziś typów ataków w przestrzeni wirtualnej. Powinna być ona możliwie jak najwyższa, bo opisywany problem w dzisiejszych czasach przybrał na sile.
Którym producentom warto zaufać?
Specjaliści od zabezpieczeń prześcigają się w zapewnieniu użytkownikowi jak najwyższego poziomu ochrony. Niezależne testy pokazują, że skuteczne rozwiązanie dostarcza firma Bitdefender. Jeden z ostatnich jej produktów wychwycił w testach AV-Test 100% zagrożeń, a także pozbył się zbędnych funkcji, przez co działa szybciej i sprawdza się w domu i biznesie. Niesłabnącą popularnością cieszą się też produkty AVG, które regularnie aktualizują bazę zagrożeń, chronią przed logowaniem na stronach phishingowych i odznaczają się prostym, intuicyjnym interfejsem użytkownika. Nie brakuje też rozwiązań dostarczanych przez innych, cenionych producentów, którym warto zaufać. Żeby najlepiej dobrać oprogramowanie do swoich potrzeb, dobrze zasięgnąć opinii doradcy, który zaproponuje najlepsze, dopasowane do indywidualnych wymagań, rozwiązanie.